Sál Kvapík U Antošů Brandýská 98, 250 90 Jirny
+420 603 548 549
ochotnici.jirny@gmail.com

Ohlédnutí za divadelní ochotnickou činností v Jirnech a Nových Jirnech

Spolek divadelních ochotníků v Jirnech u Prahy

Ohlédnutí za divadelní ochotnickou činností v Jirnech a Nových Jirnech

V této sekci vám budeme postupně přinášet zajímavé poznatky z historie jirenských ochotníků. Na prvním místě musíme poděkovat některým pamětníkům, kteří se s námi podělili o své vzpomínky a fotografie. Především naší milé kolegyni Evě Brettschneiderové a panu Vladimíru Kleinovi. Zcela mimořádný přínos pro zachování kolektivní paměti jirenských občanů je pak kronikářská a sběratelská činnost pana Václava Jelínka.

Pan Jelínek je jirenským patriotem v tom nejhlubším slova smyslu, protože nejen že společně s panem Františkem Antošem (1924-2009), RNDr. Alešem Střechou a fotografem Josefem Kolocem zpracoval publikaci shrnující historii obcí Jiren a Nových Jiren (vyd. 2009), ale především se po léta věnuje sběru všeho, co má spojitost s obcí, kde se narodil.

Právě z jeho archivu pochází i následující historické fotografie divadelní opony, která byla ve druhé polovině 20. let minulého století namalována panem Vladimírem Tesařem v budově Sokolovny pro účely jirenského ochotnického divadla.

Tuto oponu našel po letech právě pan Václav Jelínek. Následně byla jirenským Sokolem zrestaurována a nyní se nachází v sále Kvapík na hlavním jevišti.

Ostatně hraje svou důležitou roli i v prvním představení pro děti našeho znovu-obnoveného spolku jirenských ochotníků.

Rádi bychom vás požádali, pokud rovněž patříte mezi jirenské patrioty či pamětníky nebo víte další zajímavosti z historie místního ochotnického divadla, neváhejte se na nás obrátit na e-mail: marenka.k@seznam.cz nebo na tel. 605 405 183.

První příspěvek, který se nám pro tuto rubriku podařilo získat, je osobní vzpomínka paní Evy Brettschneiderové, kterou si můžete přečíst ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *