Ohlédnutí za divadelní ochotnickou činností v Jirnech a Nových Jirnech

Spolek divadelních ochotníků v Jirnech u Prahy

Ohlédnutí za divadelní ochotnickou činností v Jirnech a Nových Jirnech

V této sekci vám budeme postupně přinášet zajímavé poznatky z historie jirenských ochotníků. Na prvním místě musíme poděkovat některým pamětníkům, kteří se s námi podělili o své vzpomínky a fotografie. Především naší milé kolegyni Evě Brettschneiderové a panu Vladimíru Kleinovi. Zcela mimořádný přínos pro zachování kolektivní paměti jirenských občanů je pak kronikářská a sběratelská činnost pana Václava Jelínka.

Pan Jelínek je jirenským patriotem v tom nejhlubším slova smyslu, protože nejen že společně s panem Františkem Antošem (1924-2009), RNDr. Alešem Střechou a fotografem Josefem Kolocem zpracoval publikaci shrnující historii obcí Jiren a Nových Jiren (vyd. 2009), ale především se po léta věnuje sběru všeho, co má spojitost s obcí, kde se narodil.

Právě z jeho archivu pochází i následující historické fotografie divadelní opony, která byla ve druhé polovině 20. let minulého století namalována panem Vladimírem Tesařem v budově Sokolovny pro účely jirenského ochotnického divadla.

Tuto oponu našel po letech právě pan Václav Jelínek. Následně byla jirenským Sokolem zrestaurována a nyní se nachází v sále Kvapík na hlavním jevišti.

Ostatně hraje svou důležitou roli i v prvním představení pro děti našeho znovu-obnoveného spolku jirenských ochotníků.

Rádi bychom vás požádali, pokud rovněž patříte mezi jirenské patrioty či pamětníky nebo víte další zajímavosti z historie místního ochotnického divadla, neváhejte se na nás obrátit na e-mail: marenka.k@seznam.cz nebo na tel. 605 405 183.

První příspěvek, který se nám pro tuto rubriku podařilo získat, je osobní vzpomínka paní Evy Brettschneiderové, kterou si můžete přečíst ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *