Libor Novák

Spolek divadelních ochotníků v Jirnech u Prahy

Libor Novák

1. Krátce se nám představ, věk, zaměstnání, zájmy apod.

Jmenuji se Libor Novák, je mi 59 let a pracuji v Jirnech jako lékař. Můj volný čas vyplňuje také práce ve sdružení SOS Jirny, cvičení, zahrada, samostudium, péče o rodinné příslušníky a mnoho dalšího, co život zrovna přinese…

2. Proč se věnuješ divadlu? Co tě k němu přivedlo? Tvoje motivace? 

V divadelním spolku jsem velmi krátce. Vstoupil jsem, protože moc dobře vím, že divadlo je vlastně forma terapie – psychoterapie a že často my lidé přes různé životní stereotypy zapomínáme, jak prožívat radost a jiné emoce. A já se tu kromě zábavy učím, jak pracovat nejen s pacienty, ale i sám se sebou. Jak z role lékaře přepnout do role jiné, nyní např. do role kuchaře v pohádkové klasice „Sůl nad zlato“.

3. Co bys vzkázal čtenářům?

Ať se vyskytne jakákoliv nemoc či tzv. krize, není to žádná náhoda. Je to jen důsledek vnitřních hlubinných mechanismů přítomných uvnitř každého z nás. Nesvádějme a neobviňujme ze svých potíží rodinné geny nebo své okolí, ale hledejme a identifikujme v sobě vzorce jednání a chování, kvůli kterým jsme si nemoc spustili, kvůli kterým jsme přestali být třeba šťastní a uvěznili se ve svém vlastním vězení.  Tím, jak naše myšlenky a naučené jednání či chování ovlivňují náš zdravotní stav, se zabývá psychosomatická medicína. 

Přeji všem hodně síly a odvahy při hledání skutečných příčin jejich onemocnění či životních obtíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *