Vzpomínka divadelního ochotníka z Nových Jiren

Spolek divadelních ochotníků v Jirnech u Prahy

Vzpomínka divadelního ochotníka z Nových Jiren

V dalším příspěvku z historie divadelních aktivit v Jirnech Vám přinášíme vzpomínku jednoho z pamětníků a někdejších ochotníků, avšak tentokrát z novější části našich obcí a sice pana Vladimíra Kleina z Nových Jiren.

Ano, i tady se hrálo divadlo, dokonce na více než jedné scéně a také se tu provozovalo
kino, víc už ale pan Klein osobně:

„Pamatuji si na ochotnický spolek J. K. Tyla v Nových Jirnech působící zhruba mezi lety 1953 až 1959. Ochotníci zde hráli na více místech: V hostinci U Vyšatů, který býval vedle dnešní prodejny potravin, v hostinci u Boukalů a po roce 1945 U Lomičů a U Kopeckých.
Z představení, které mi zůstaly v paměti, to byla pohádka „Sůl nad zlato“, která byla uvedena právě v hospodě U Lomičů pod režií paní Pavly Vajdišové. Vystoupili zde místní občané: Oldřich Vyšata, Eva Houžvičková, Ludmila Lomičová, Václav Lomič, Věra Kleinová a Zuzana Vnoučková. Pro dospělé diváky byla v tomto sále sehrána „Morálka paní Důlské“ a Čapkova „Matka“, v níž hlavní roli ztvárnila paní Marie Rybáková. Všichni zúčastnivší byli z 99% místní občané.
O pár roků později (cca 1959) se v sále U Kopeckých hrálo dětské představení pod názvem „Zkouška čerta Belínka“ a pro dospělé diváky „Příliš štědrý večer“ – úsměvné představení se slušnou návštěvností. V této hře pod režisérskou taktovkou pana Františka Černohorského vystoupili: pan Míla Kostiha, paní Zdeňka Janoušková, Jiřina Dvořáková, paní Šreková, zvaná „Bobina“ s manželem, pan Marisko, pan Šulc, Věra Kleinová a Vladimír Klein.
Nevím, zda-li jsem si vzpomněl na vše, nicméně přiložené fotografie jsou právě z této hry a je na nich Zdeňka Janoušková a má maličkost. Fotografií bylo jistě více, ale jaksi se časem založily či poztrácely. A vzpomenout si na to, co bylo před více než 65 lety není jen tak.“ řekl Vladimír Klein.

Příliš Štědrý večer_1959
Příliš Štědrý večer_1959_Zdeňka Janoušková a Vladimír Klein

Tolik ve vzpomínkách pan Vladimír Klein, dlouholetý obyvatel Nových Jiren, který je i přes svůj vysoký věk stále vitálním zahradníkem a také činným občanem! Například při každoročním tradičním zpívání u kapličky na Štědrý den jej můžete vidět, a hlavně slyšet v kapele Sousedé. Pane Kleine, ještě jednou děkujeme.

Je opravdu nebývalé, s jakou energií se naši předkové a dřívější obyvatelé vrhali do činností, které mají hlavní cíl – pozvednout ducha a nabídnout odpočinek po práci. V Nových Jirnech to bylo tedy několik lokalit, a dokonce několik spolků, které se o divadlo, hudbu, tanec, ale také třeba organizaci tradičních dožínek staralo.

Příště si o dobročinných spolcích působících v Nových Jirnech řekneme více.
Pokud máte i Vy konkrétní vzpomínku na spolky zde působící (J. K. Tyla, Rozkvět, Budoucnost, Houpačka a další), neváhejte se na nás obrátit.

Za každou maličkost, která zůstala v paměti lidí, budeme vděčni.
Protože paměť lidí je pamětí celé obce.

Napsala: Marie Kočová

Jedna odpověď

  1. N Janoušková napsal:

    Babička Zdena, tuto fotografii mám velmi ráda! Váš článek o mé babi mně velice potěšil. Pokud budete mít zájem, měla bych mít více fotografií z představení z té doby 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *